CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… BBC savaş suçunu deşifre etti: İsrail askerleri zulmü kameraya aldı! IDF’den ilk açıklama geldi

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

07:30

İsrail’den Refah’a hava saldırısı

Filistin Kızılayı, Gazze’nin güneyinde 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine “şiddetli bir saldırı” yapıldığını ve ölüler olduğunu duyurdu. Görgü tanıkları kentin kuzeyine ve merkezine hava saldırıları yapıldığını kaydetti. Hamas Sağlık Bakanlığı yetkilileri 50’den fazla kişinin öldürüldüğünü duyuruyor.

07:23

ABD, Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin çerçeve konusunda ‘gerçek ilerleme’ görüyor

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili Pazar günü yaptığı açıklamada, Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için aşamalı bir çerçeve anlaşması üzerinde çalışan müzakerecilerin son birkaç hafta içinde “gerçek ilerleme” kaydettiğini söyledi.

Yetkili, rehinelerin serbest bırakılması anlaşmasının, Başkan Joe Biden ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında Pazar günü yapılan 45 dakikalık telefon görüşmesinin ana odağı olduğunu , ancak hâlâ kapatılacak bazı “önemli” boşluklar bulunduğunu söyledi

07:01

İsrail, Gazze’de Hamas’ın esaretinden iki rehinenin kurtarıldığını duyurdu

İsrail, Gazze’de Hamas’ın esaretinde olan iki rehineyi güvenli bir şekilde kurtarmayı başardığını duyurdu. Fernando Simon Marman (60) ve Norberto Louis Har (70) adlı iki kişi, İsrail Silahlı Kuvvetleri, Shin Bet ve İsrail Polisi’nin Refah’ta düzenlediği ortak operasyonla İsrail’e getirdi.

06:23

İsrail askerlerinin çektiği ve BBC’nin teyit ettiği videolar uluslararası hukukun ihlali olabilir

İsrailli askerlerin, Gazze’de gözaltına aldıkları kişilerin elleri ve gözleri bağlıyken çektikleri videoları internette paylaşması, uluslararası hukukun ihlali olabilir. BBC’ye konuşan hukukçular, savaş hukukuna göre gözaltına alınan kişilerin aşağılama veya kamuya teşhir edilmesinin yasak olduğunu söylüyor.

BBC’nin doğrulama servisi BBC Verify, Kasım’dan bu yana İsrailli askerlerin paylaştığı yüzlerce saatlik videoları izleyerek gözaltındaki sekiz kişiyi teşhis etti. Israil ordusu, videolardan birini çeken bir askerin sözleşmesinin feshedildiğini, bu tür videoların ordunun değerlerini yansıtmadığını belirtti.

BBC videoda okulun logosunun yer alması sayesinde, buranın Gazze’nin kuzeyindeki Gazze Koleji binası olduğunu tespit etti. Videonun geri kalanında da gözaltındaki Filistinlinin bir sokakta çıplak ayak yürüdüğü görülüyor.

 

Konu hakkında bir açıklama yapan İsrail ordusu görüntünün sorgulama sırasında çekildiğini, Filistinli kişinin yaralı olmadığını, görüntüleri yayımlayan askerin sözleşmesinin feshedildiğini aktardı. Letova’nın paylaştığı videolardan bir diğerinde de gözaltındaki yüzlerce Filistinlinin bir stadyuma götürüldüğü görülüyor.

BBC stadyumun Gazze’deki Yarmuk Stadı olduğunu tespit etti. Videoda gözaltındaki kişilerin çoğunun kıyafeti, yalnızca iç çamaşırları kalana kadar çıkarılmış. Bazılarının gözleri bağlanmış ve yerde diz çökmeye zorlanmış. Stadyumda, üç kadının da aralarında olduğu bir grubun diz çöktüğü kalenin üstüne İsrail bayrağı asılmış.

Kadraja birden fazla kere giren bir İsrail askeri, çekildiğinin farkında gözüküyor. Üniformasındaki işaretlerden bir yarbay veya tabur komutanı olduğu anlaşılıyor. Letova’nın YouTube hesabında paylaşılan bu iki video da, BBC’nin İsrail ordusuyla temasa geçmesinden kısa süre sonra silindi.

 

Başka bir İsrail askeri tarafından TikTok’a yüklenen iki videoda gözleri bağlanarak gözaltına alınmış Filistinliler yer alıyor. Silahlı İsrailli askerler bu kişilerin yanlarında poz veriyor. 14 Aralık’ta paylaşılan bir videonun arka planında İbranice bir rap şarkısı var. BBC videoda baş parmağını kaldırarak poz veren İsrailli askerin adının Ilya Blank olduğunu tespit etti.

Paylaştığı başka bir videoda da gözü bağlanarak yere yatırılmış bir adamın etrafında, İsrail askeri olduğu anlaşılan kişiler bulunuyor. Videolarında kullanılan fotoğrafların bir kısmının Gazze’nin kuzeyinde çekildiğini tespit ettik. İsrail ordusu ve TikTok’la iletişime geçmemizin ardından videolar kaldırıldı.

BM danışmanı Dr. Mark Ellis, savaş esirlerinin aşağılanmaması, küçük düşürülmemesi ve kamuoyunda onlara yönelik merak uyandırılmaması gerektiğini söylüyor:

“İnsanları iç çamaşırlarıyla yürütüp bunu videoya almak kesinlikle bu kuralın ihlalidir. Mevcut kurallar bu yapılanların hiçbirine izin vermez.”

05:47

Türk fabrikası, İsrail bayraklarını üretmeyi reddetti

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrailli bir iş insanının, Türkiye’deki bir üreticiden aldığı 900 dolarlık İsrail bayrakları siparişi hizmeti reddedildi.

05:03

Abbas’tan Filistin birlik hükümeti hamlesi

Suudi gazetesi Şarku’l- Avsa’nın haberine göre, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani ile yeni bir Filistin birlik hükümetini görüşecek. Ayrıntılar hâlâ kısıtlı ancak habere göre bu yeni hükümet, doğası gereği teknokratik olacak ve siyasi olmaktan ziyade uzmanlar tarafından yönetilecek

Canlı Anlatım Özeti

İsrail’den Refah’a hava saldırısı
ABD, Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin çerçeve konusunda ‘gerçek ilerleme’ görüyor
İsrail, Gazze’de Hamas’ın esaretinden iki rehinenin kurtarıldığını duyurdu
İsrail askerlerinin çektiği ve BBC’nin teyit ettiği videolar uluslararası hukukun ihlali olabilir
Türk fabrikası, İsrail bayraklarını üretmeyi reddetti
Abbas’tan Filistin birlik hükümeti hamlesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx