‘Deprem bölgesinde salgın hastalık yok’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, Hatay’da su sıkıntısı ve salgın hastalık iddialarının sorulması üzerine, şebeke suyunun sağlanmasında sorun olmadığını söyledi.

Özellikle yıkımın en yoğun olduğu Antakya ve Defne’ye kısmen, diğer bölgelere de yaygın şebeke suyu verildiğini belirten Koca, “Suyun analizleri sık yapılıyor. Bir sorun, şu an yok ancak Hatay’da şebeke suyunun bu dönemde içme suyu olarak kullanılmamasını telkin ediyoruz. Suyun içmeye elverişli olduğunu tam olarak tespit etmeden ‘içilebilir’ diyemeyiz. Şebeke suyunun genel amaçlı kullanımında bir sorun yok. Temizlik amaçlı olarak kullanılabilir” diye konuştu.

Komisyon üyelerinin bölgede incelemeler yaptığını ve önceki gün Hatay’a gittiğini aktaran Koca, “Şu an salgına dair bir durum söz konusu değil. Ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü salgın olmaması için bizim güvenilir su, güvenilir gıda, hijyenik tuvalet ortamı sağlamamız gerekir. Bu tedbirleri ne kadar güçlü alırsak, salgın ihtimali o kadar azalacak. Şu an herhangi bir salgın durumu söz konusu değil” dedi.

Deprem bölgelerindeki sağlık hizmetlerine yönelik bilgi veren Koca, gezici sağlık ekiplerinin yaygın bir şekilde muayene ve tetkikler yaptığını, yerinde muayene edilen hasta sayısının 300 bine yaklaştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir