Türkiye’ye ‘şartlı’ davet: Rum-Yunan-İsrail’den doğalgaz buluşması

Yunanistan, Kıbrıs Rum yönetimi ve İsrail dışişleri bakanları Lefkoşa Rum kesiminde dün bir araya gelerek, Doğu Akdeniz’de enerji alanında işbirliğini kararlılıkla sürdürecekleri mesajı verdi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Kohen, 3 ülkenin oluşturduğu birliğe ABD’yi de katmak istediklerini belirtirken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, belirli kurallar çerçevesinde Türkiye’yi de enerji işbirliği içinde görmek istediklerini söyledi.

BULUŞMALAR RUTİNE DÖNDÜ

Yunanistan, Kıbrıs Rum yönetimi ve İsrail arasında son yıllarda artan ilişkiler çerçevesinde liderler ve dışişleri bakanları rutin buluşmalar gerçekleştiriyor. Rum, Yunan ve İsrail dışişleri bakanları, Konstantinos Kombos, Nikos Dendias ve Eli Kohen 3’üncü bakanlar toplantısını Lefkoşa Rum kesiminde gerçekleştirdi. Rumların yeni lideri Nikos Hristodulidis’le de görüşen dışişleri bakanları, düzenledikleri basın toplantısında Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda işbirliklerinin devam edeceğini belirtti.

YUNANİSTAN’IN TALEPLERİ

Rum Dışişleri Bakanı Kombos, Kıbrıs sorununda AB’nin daha fazla müdahil olmasını istediklerini belirtirken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, ABD öncülüğünde kurulan, Mısır’ın da dahil olduğu Doğu Akdeniz gaz forumuna Türkiye’nin de ‘uluslararası kurallara uymak koşuluyla’ üye olabileceğini belirtti. Yunanistan, Antalya açıklarındaki Meis adasını da dahil ederek talep ettiği münhasır ekonomik bölge haritasının Türkiye tarafından kabul edilmesini istiyor. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Kohen ise yine isim vermeden Türkiye’yi kastederek, İsrail’in bölgede kuracağı yakın ilişkilerin Rum-Yunan-İsrail ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. 3 bakan, liderler seviyesindeki buluşmanın bu yıl sonunda yine Kıbrıs Rum yönetiminde yapılmasına karar verdi.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir