AB dış politika şefi Borrell: Çifte standartçı algılanıyoruz

AA

Avrupa Birliği’nin (AB) dış politikada benimsediği tutarsız tavırlar Brüksel’de tartışma konusu oldu.

Bu konuda en yetkili isimlerden biri, öz eleştiride bulunarak “Çifte standartçı algılanıyoruz.” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya-Ukrayna ve İsrail- gibi çatışma noktalarında AB’nin tutarsız ve uyumsuz politikalar benimsemesinin “çifte standart” algısına neden olduğu uyarısında bulundu.

“AB ciddi tehdit altına girecek”

Borrell, Fransız Le Grand Continent dergisinin düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Gazze ve Ukrayna’da yaşananların aktör ve kökenleri farklı olsa da birbiriyle bağlantılı olduğunu belirterek şu görüşü paylaştı:

Korkarım ki hızlı bir şekilde tutumumuzu değiştirmez ve tüm imkanlarımızı seferber etmezsek, Putin’in Ukrayna’da kazanmasına izin verirsek, Gazze halkının yaşadığı trajediye son veremezsek projemiz (Avrupa Birliği), ciddi bir tehdit altına girecektir.

“İsrail iki devletli çözüme karşı çıkıyor”

İsrail-Filistin sorununun nihai çözümü için iki devletli çözüme işaret eden Borrell, AB üyeleri dahil uluslararası toplumun Oslo Anlaşması’nın ilkelerini desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Borrell, İsrail hükümetinin uluslararası toplumun desteklediği iki devletli çözüme karşı çıktığına dikkati çekerek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kendisi iktidarda olduğu sürece bir Filistin devletinin “asla gün yüzü görmeyeceği” sözünü verdiğini hatırlattı.

İsrail-Filistin çatışmasının askeri çözümünün olmadığını vurgulayan Borrell, “Hamas, her şeyden önce bir fikirdir ve bir fikri bombalarla öldüremezsiniz.” yorumunu yaptı.

AB’de reform çağrısı

Borrell, AB’nin olaylara çok yavaş tepki verdiği ve bunun bedelini ağır ödediği eleştirisinde bulundu.

“Pratikte büyüklüğümüz her zaman güç değildir ve karar almamız gerektiğinde kurallarımız çoğu zaman harekete geçmemizi engelliyor.” diyen Borrel, şu ifadeleri kullandı:

Avrupa’nın Ukrayna, Moldova ve Batı Balkan ülkelerini de kapsayacak şekilde genişlemesinin öngörülmesi, AB’de reform yapılmasını gündeme getirmekte.

Oy birliği kuralını sürdürdüğümüz takdirde 37 üyeyle çalışmaya nasıl devam edebileceğimizi bilmiyorum. Bu tehlikelerle dolu ortamda yeterince hızlı ve güçlü hareket edebilmek için farklı şekilde çalışmamız gerekiyor.

AB’nin Rusya-Ukrayna Savaşı başladığı an hızlı ve etkili kararlar aldığına işaret eden Borrell, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze hakkında ise Avrupa’nın Holokost geçmişi nedeniyle üye ülkelerin arasında büyük fikir farklılıklarının olduğunu söyledi.

Borrell, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de ateşkes çağrısında bulunan kararlarda üye devletlerin hemfikir olamaması nedeniyle iki kez birliğin sarsıldığını ve uluslararası duruşunun zayıfladığını ifade etti.

AB’ye üye ülkelere “çifte standart” uyarısı

AB’nin Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin konusunda farklı tutumlara sahip olmasının diğer ülkeler karşısında tutarlılık ve güvenilirlik açısından sorun teşkil ettiğine dikkati çeken Borrell, üye ülkelere AB’nin “ilkelere değil çıkarlara dayalı çifte standartla hareket ettiği” algısının olduğu uyarısında bulundu.

Borrell, AB’nin iki olay arasında farklı tutumlar almasının açıklık ve cesaretle yüzleşilmesi gereken önemli siyasi ve ahlaki ikilemler yarattığını belirterek şunları kaydetti:

Ukrayna söz konusu olduğunda ülkenin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın temel ilkelerini savunuyoruz. İsrail-Filistin çatışması söz konusu olduğunda ise aynı fikirde olmamamız, uluslararası hukuku savunma konusundaki güvenilirliğimizi zayıflatmıştır.

144 devlet, BM Genel Kurulunda Ukrayna’yı desteklediğinde tarihin doğru tarafında yer aldığına ve uluslararası toplumun sesini yükselttiğine inanıyoruz ancak 153 ülke, Gazze’de insani ateşkes çağrısında bulunduğunda bunu aynı şekilde görmekte zorlanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir