ABD’nin Yeni Yaptırım Listesinde Türk Şirketleri de Var

2 Mayıs 2024 tarihinde ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya karşı yaptırımlar kapsamında yeni bir yaptırım listesi açıkladı. Bu listede Türkiye’den de dahil olmak üzere Azerbaycan, Belçika, Çin, Slovakya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) toplamda 60’tan fazla şirket yer alıyor.

Yaptırıma Tabi Tutulan Türk Şirketleri:

BELLUGA İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ: İnşaat malzemeleri ve yedek parça başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinin ithalat ve ihracatını yapan, aynı zamanda lojistik hizmetleri de sağlayan firma.

ETASIS A.Ş: Sayısal kontrollü makineler üreten firma.

İDA ASANSÖR SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ: Motor ve makinalar konusunda uzmanlaşan firma.

LSS GLOBAL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ: Petrol ve gaz, inşaat, demiryolu ve otomobil sektörlerine malzeme tedariği yapan firma.

ABD’nin Gerekçesi:

ABD Hazine Bakanlığı, bu şirketlerin Rusya’nın yaptırımları aşmasına yardım ettiklerini savunuyor. Özellikle Rusya’nın askeri-endüstriyel üssünü desteklemeyi amaçlayan eylemlerde bulundukları iddia ediliyor.

Yaptırımların Etkileri:

Yaptırımlar kapsamında bu şirketlerin ABD ile olan tüm ticari işlemleri yasaklanıyor. Bu durum, söz konusu firmaların faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyebilir. Ayrıca, yaptırıma tabi tutulan şirketlerle iş yapan diğer firmalar da olumsuz etkilenebilir.

Rus Basınında Yer Alan Yorumlar:

Rus basınında çıkan ilk yorumlarda, yaptırım kararının Pobeda’nın Türkiye uçuşlarını da riske attığı belirtiliyor.

Genel Değerlendirme:

ABD’nin bu yaptırım kararı, Türkiye-ABD ilişkileri açısından yeni bir gerginlik yaratabilir. Yaptırıma tabi tutulan Türk şirketlerinin ne gibi adımlar atacağı ve bu durumun Türkiye-Rusya ilişkilerini nasıl etkileyeceği ise önümüzdeki günlerde daha netlik kazanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir