CANLI BLOG | ABD, İsrail’e “kırmızı çizgiler çekmeyeceğini” açıkladı; Gazze en yoğun İsrail saldırılarından birini yaşadı

T24 Dış Haberler

7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas savaşının başlangıcından bu yana İsrail’in, Gazze’ye yönelik en yoğun bombardımanlarını gerçekleştirdiği bir gece oldu. Gazze Şeridi’nde neredeyse tamamen uygulanan iletişim kesintisi nedeniyle neredeyse 2,3 milyon insanın birbirleriyle ve dış dünyayla iletişimi büyük ölçüde kesildi.

Filistinli telekom sağlayıcısı Paltel, bombardımanın internet, hücresel ve sabit hat hizmetlerinde “tamamen kesintiye” neden olduğunu söyledi.

İsrail ordusu, Gazze’yi topyekûn işgal etmeye yaklaştığının sinyalini veren bir açıklamayla, bölgedeki kara operasyonlarını “genişlettiğini” duyurdu.

Kanal 12 televizyonunun, Beyaz Saray’dan ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı haberde, “İsrail güçlerinin, Gazze’ye karadan sınırlı bir şekilde girdiği” kaydedildi.

AA’da yer alan habere göre, Ordu kaynaklarından aktarılan bilgide ise Gazze sınırındaki operasyonun resmi bir kara harekâtı olmadığı ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD ve İsrail’in muhalefetine rağmen Gazze’de acil insani ateşkes çağrısında bulunan kararı ezici bir çoğunlukla kabul etti. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, ABD’nin İsrail için “kırmızı çizgiler çekmeyeceğini” söyleyerek İsrail’in askeri harekâtına verdiği sarsılmaz desteği yineledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson’a gönderdiği mektupta İran bağlantılı grupların Irak ve Suriye’deki ABD güçlerine yönelik saldırılarının ardından ABD’nin “daha ileri adımlar atmaya hazır olduğunu” söyledi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Cuma günü yaptığı son güncellemede, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 3 bin 038’i çocuk olmak üzere en az 7 bin 326 Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

İşte savaşın 22. gününden dakika dakika öne çıkanlar…*

07.00 | Gazze için kıtlık uyarısı

BM Filistinli mültecilere yardım kuruluşu (UNRWA) Gazze’de yaşanan kıtlık nedeniyle “çok daha fazla insanın öleceği” uyarısında bulundu.

UNRWA şefi Philippe Lazzarini, “Gazze’deki insanlar ölüyor, sadece bombalar ve saldırılar nedeniyle ölmüyorlar, yakında kuşatmanın sonuçları nedeniyle çok daha fazlası ölecek” dedi.

Agence France-Presse de kritik ihtiyaç duyulan yardımın ilk diliminin geçen hafta sonu girişine izin verildiğini ancak o günden bu yana sadece 74 kamyonun geçebildiğini bildiriyor. BM çatışmalardan önce Gazze’ye her gün ortalama 500 kamyonun girdiğini söylüyor.

03.07 | İsrail, Gazze’ye gece yarısı saldırısında Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresini hedef aldı

AA’da yer alan habere göre İsrail’in, bu gece yarısı düzenlediği hava saldırılarında Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresi ile Gazze’deki Bureyc Mülteci Kampı’nı hedef aldığı bildirildi.

Gazze’den yayın yapan El-Aksa televizyonunun Telegram platformundaki hesabında yayınlanan haberde, İsrail’in bu gece yarısı düzenlediği hava saldırılarında Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresi ile Gazze Şeridi’ndeki Bureyc Mülteci Kampı’nı hedef aldığı belirtildi.

Gazze Şeridi’nin kuzeydoğusunda İsrail ordusuna ait bir tankın, anti-zırh füzeleri ile hedef alındığı ifade edilen haberde, Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerinde Filistin direniş güçleri ile İsrail güçleri arasında silahlı çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

02.31 | Amerikalı Yahudiler “ateşkes” çağrısı yaptı, Grand Central’in ana yolcu salonunu işgal etti

“Barış için Yahudi Sesi” (JVP) adlı organizasyonun, sosyal medya platformundan yaptığı duyuru ile toplanan gruplar, New York’un en büyük tren istasyonu Grand Central’in ana yolcu salonunu işgal etti.

Siyah tişört giyen yüzlerce Yahudiler, “Filistin özgür olmalı”, “Ateşkes, hemen şimdi”, “Hemen ateşkes talebiyle Grand Central’i ele geçir”, “Tarihin doğru tarafında bizimle olun” yazan dövizler taşıdı.

Yahudiler, Gazze için “acil ateşkes” talebiyle düzenledikleri protesto eyleminde “Adımıza soykırım yapılmasına izin vermiyoruz”, “Hemen ateşkes” şeklinde slogan attı.

IfNotNow grubunun X platformundaki paylaşımında da, “İsrail hükümeti Gazze halkını karanlıkta açlıktan öldürürken, bombalarken ve işgal ederken, önümüzdeki günlerde ve haftalarda gerçekleştireceğimiz eylemler yaşamlarımızı belirleyecek” ifadelerine yer verildi.

01.36 | İsrail ordusu, Gazze sınırındaki operasyonların “resmi bir kara harekatı” olmadığını açıkladı

Kanal 12 televizyonunun, Beyaz Saray’dan ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı haberde, “İsrail güçlerinin, Gazze’ye karadan sınırlı bir şekilde girdiği” kaydedildi.

AA’da yer alan habere göre, Ordu kaynaklarından aktarılan bilgide ise Gazze sınırındaki operasyonun resmi bir kara harekatı olmadığı ifade edildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, dün yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını artırdıklarını ve geceleyin kara operasyonlarını genişleteceklerini açıklamıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safedi de sosyal medya hesabından, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik “kara savaşı başlattığını” belirterek, savaşın “gelecek yıllar için büyük boyutlarda insani felakete” yol açacağını açıklamıştı.

01.13 | İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’den BM’ye tepki: Alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan kararla 120 ülkenin Gazze’de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunmasıyla ilgili olarak “alçakça çağrı” ifadesi kullanarak, “BM Genel Kurulu’nun alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz. Dünyanın Naziler ve IŞİD ile uğraştığı gibi İsrail de Hamas’ı ortadan kaldırmayı planlıyor” dedi.

01.00 | Hamas: İsrail ordusuyla şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Hamas, İsrail ordusuyla çatışmalar yaşandığını açıkladı. İsrail’in, Gazze Şeridi’yle sınırında bulunan Sderot kentindeki AA muhabiri de İsrail ordusunun Gazze’ye karadan bombardımanını artırdığını, zırhlıların hareketliliğinde artış yaşandığını aktardı.

İsrail ordusu ayrıca bölgeye sürekli aydınlatma fişekleri atıyor. İsrail ordusunun akşam saatlerinde yoğun bombardımana tuttuğu Gazze Şeridi’nin kuzeyinde güçlü patlaması sesleri duyuluyor.

Hamas ise saldırıların yoğunlaşması sonrasında İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’un yanı sıra İsrailli Arapları da kast ederek ‘1948 sınırları’nda ve diasporada yaşayan tüm Filistinlilere İsrail’e karşı ‘teyakkuza geçme’ çağrısı yaptı.

00.20 | Sınır Tanımayan Doktorlar’dan açıklama

“Gazze’deki bazı Filistinli meslektaşlarımızla irtibatı kaybettik. Şifa Hastanesi’ne sığınan hastalar, sağlık personeli ve binlerce aile için endişeliyiz”

00.09 | Dünya Sağlık Örgütü: Gazze’deki personelimizle bağlantımızı kaybettik

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’deki personelleriyle bağlantılarını kaybettiklerini bildirdi.

“Gazze’deki personelimiz, sağlık tesisleri, sağlık çalışanları ve sahadaki diğer insani yardım ortaklarımızla bağlantımızı kaybettik.” ifadesini kullanan Ghebreyesus, bu kuşatmanın, çalışanların güvenliği ve savunmasız hastaların acil sağlık riskleri konusunda endişe verici olduğunu vurguladı.


(*) Gelişmeler TSİ verilmiştir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir