Intel, geliştiricileri yapay zeka destekli PC uygulamaları yapmaya zorluyor

Intel’in son zamanlarda kendisine sorduğu soru bu gibi görünüyor. Şirket, geliştiricilerin Intel’in gelecek Core Ultra mobil çiplerinden yararlanan yeni yapay zeka destekli özellikler oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir girişim olan AI PC Hızlandırma Programını duyurdu.

14 Aralık’ta gelmesi beklenen bu işlemciler, şirketin sinirsel işlem birimi (NPU) içeren ilk işlemcileri olmasıyla dikkat çekiyor. GPU’nun oyun görevlerini hızlandırdığı gibi, NPU da Windows 11’in görüntülü sohbet Studio Effects’teki arka plan bulanıklaştırma özelliği gibi AI iş yüklerini hızlandırıyor.

Intel, geliştiricileri yapay zeka destekli PC uygulamaları yapmaya zorluyor

Ancak bir NPU tek başına insanların yeni dizüstü bilgisayar satın almaları için yeterli değil. Intel’in ihtiyaç duyduğu şey, insanların yapay zeka hızlandırmasını istemesi için ikna edici nedenler yaratmak.

Intel’e göre Yapay Zeka Bilgisayar Hızlandırma Programına şu ana kadar 100’den fazla yazılım satıcısı ve 300’den fazla yapay zeka destekli özellik girdi. Bunlar sadece isimsiz geliştiriciler de değil: mevcut katılımcılar arasında Audacity, Adobe, BlackMagic, Webex ve Zoom yer alıyor. Programın bir parçası olarak Intel, geliştiricileri OpenVINO gibi yapay zeka araç kitleri, tasarım kaynakları ve pazarlama yardımı ile buluşturuyor. Sonuçta bu, çoğu yazılım üreticisi için keşfedilmemiş bir alan; Intel’in yardımı, yararlı yapay zeka özelliklerini daha hızlı sunmalarına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir