Odatv fikri takipte: Deprem konutları vaadi havada kaldı

6 Şubat depremleri sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı imkansız projede hedefin yalnızca yüzde 8’i tamamlanabildi. Erdoğan’ın açıkladığı 319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut vaadi 1 yılı tamamlamasına az bir süre kala TOKİ tarafından ihalesi yapılmış konut miktarının ise toplamda 108 bin 936 adet olduğu belirtildi.

Mart 2023’te Odatv’nin ulaştığı uzman bir isim bu projenin imkansız olduğunu, hükümetin bir yılda 319 bin daire tamamlama vaadinin neden mümkün olmadığını teknik olarak açıklamıştı. Dönemin Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu da sektördeki usta ve kalfa gibi işgücü eksikliğine ve konutları bir yılda bitirmenin zorluğuna dikkat çekmiş, “İşçi, kalfa, usta çok büyük sıkıntı; bunu kabul ediyorum” demişti.

319 Bin hayaliGüncel

KISA VADEDE ANCAK VAADİN YALNIZCA %8’İ MÜMKÜN
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), 6 Şubat depreminden etkilenen vatandaşlara kısa vadede ancak 25 bin konut teslim edilebileceğini belirterek, bu sayının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yılki vaadinin yalnızca yüzde 8’ine tekabül ettiğini açıkladı. Son 1 yılda TOKİ tarafından ihalesi yapılmış konut miktarının ise toplamda 108 bin 936 adet olduğu belirtildi. Bunlardan bir kısmının inşasına henüz hiç başlanmamış olmakla birlikte, tamamlanma oranı yüzde 70’in üzerinde olan konut sayısının 25 bin 119 olduğu, yani kısa vadede bitirilip teslim edilebilecek konut miktarının TOKİ verilerine göre 25 bin civarında olduğu belirtildi. Bu durumun ise Erdoğan’ın geçen yıl vermiş olduğu 650 bin konut sözünün yalnızca yüzde 8’ine tekabül ettiği kaydedildi.

KONUTLARIN TESLİMİ SEÇİM SONRASINA BIRAKILDI
Öte yandan yapılacak konutlar için depremzedeler borçlandırılırken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bu konutların teslimi tarihi için seçim sonrasını işaret etti. Özhaseki geçen hafta yaptığı açıklamada “Nisan-Mayıs tarihlerinde konutların teslim etmeye başlayacağız” dedi. Özhaseki, teslim edilecek konut sayısının 15-20 bin civarında olacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir