Ortadoğu’nun ilk uzay üssü kuruluyor: Tarih verildi

Etlaq ismi verilen üssün liman kenti Dukm’da inşa edileceği ve farklı boyutlarda fırlatma rampalarına uygun şekilde tasarlandığı belirtildi.

Uzay üssü planı, geçen hafta başkent Maskat’ta gerçekleştirilen Ortadoğu Uzay Konferansı’nda duyuruldu.

Umman yönetimine bağlı Ulusal Uzay Hizmetleri Şirketi (Nascom) bir yıl önce açıkladığı yeni konseptte, ülkeyi hızla büyüyen uzay endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak konumlandırmak istediklerini açıklamıştı.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, Nascom Başkanı Azzan El Sayid, Etlaq Uzay Üssü’nün şu anda planlanma aşamasında olduğunu ve inşasına 2025’e kadar başlanacağını söyledi.

Sayid, “Üste üç fırlatma kompleksi yer alacak. Bunlardan biri orta-büyük roketler için, diğeri küçük-orta roketler için, bir diğeriyse mikro roketler için inşa edilecek” dedi.

Yeni üssün, ABD Federal Havacılık Yönetimi tarafından belirlenen titiz standartlara bağlı kalarak, uluslararası uzay şirketleri için cazip bir nokta olmayı hedeflediği belirtildi.

Durumun farkında olduklarını belirten Sayid, Nascom’un bu engeli kaldırmak için çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Dukm kentinin Ekvator’a yakın pozisyonu da planlanan uzay üssünü, ideal fırlatma konumlarından biri haline getiriyor. Böyle bir noktadan gönderilen roketler, fırlatma sırasında dünyanın dönüş hızını da avantaj haline çevirebiliyor.

Dukm kentinin coğrafi avantajına dikkat çeken Azzan El Sayid şu ifadeleri kullandı:

“Ekvator’a daha yakın olan tek üs Fransız Guyanası’nda. Ancak tamamen farklı bir yarımkürede olduğu için o üssü doğrudan bir rakip olarak görmüyoruz. Umman’ı cazip kılan bir diğer faktörde doğusunda Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nun yer alması. Bu da düşüş menzilini daha güvenli hale getiriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir